Stargate SG-1
Czy znając 100 słów możesz zostać prezydentem?
rg sg1 w dniu środa, 1 grudzień 2010, 11:20 napisał(a)
 
30 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch wykładach z cyklu "Ciekawa lekcja", przygotowanych przez nauczycieli akademickich Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Doktor Wojciech Śmieja – literaturoznawca, podróżnik i reportażysta, autor pierwszego w Polsce przewodnika turystycznego o Mołdawii i Naddniestrzu , w pierwszym wykładzie Jeśli znasz 100 słów możesz zostać prezydentem – o manipulacji językowej przedstawił metody stosowane w perswazji i manipulacji językowej. Młodzież "Cogito" poznawała sytuację, w których ulegamy manipulacji oraz środki językowe, służące temu zabiegowi.
W drugim wykładzie Moda językowa - pożądana zamiana czy zachwaszczanie polszczyzny? Dr Smieja poddał wnikliwej analizie język współczesnej młodzieży. Uczniowie zastanawiali się czy rzeczywiście foczka, narka, dokładnie lub wporzo to wyrazy, bez których nie można się porozumieć? Czy posługiwanie się takim językiem wynika z mody językowej czy może z pseudomody, która powoduje zachwaszczanie polszczyzny? Udział w wykładach niewątpliwie był okazją do chwili refleksji i odpowiedzi na pytanie: jak my właściwie mówimy: po polsku, angielsku czy jeszcze inaczej?
Wyklady_2010_1 Wyklady_2010_3 Wyklady_2010_2