Stargate SG-1
Wieczornica patriotyczna
rg sg1 w dniu wtorek, 14 grudzień 2010, 10:12 napisał(a)
 
9 grudnia 2010 roku o godzinie 16.00 w naszej szkole odbyła się wieczornica patriotyczna – niezwykła lekcja historii i literatury, przygotowana przez panią Bożenę Rosicką i Barbarę Patyk-Płuciennik.
W listopadzie i grudniu, w różnym czasie naszej historii, miały miejsce ważne dla Polaków wydarzenia: powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, rocznica odzyskania niepodległości oraz wprowadzenia stanu wojennego.
Młodzież naszej szkoły odbyła niezwykłą podróż od średniowiecza, czasów "Bogurodzicy", poprzez walkę o ojczysty język Mikołaja Reja, który pouczał "…iż Polacy nie gęsi i swój język mają", następnie okres potopu szwedzkiego, czas niewoli narodowej, aż do odzyskania niepodległości, którą już po 20 latach utraciliśmy przez hitlerowski atak na Polskę.
Uczniowie w przygotowanym montażu słowno-muzycznym ukazali, że czasy powojenne to również walka o wolność, ale w innym wymiarze, to sprzeciw wobec socjalistycznej władzy ludowej, zależnej od Kremla. Kolejnym etapem zawiłej historii Polski było powstanie Solidarności , które doprowadziło do upadku komunizmu w Polsce. Mury runęły, ale nie wszystkie problemy zniknęły.
Najważniejsze, że jesteśmy wolnym narodem i musimy uświadamiać młodzieży, by była dumna z Polski i naszej bogatej historii oraz umiała wyciągać wnioski z przeszłości, bo wiadomo, że "historia est magistra vitae". Choć wieczornica odbyła się w późnych godzinach popołudniowych, frekwencja dopisała. Uczniowie z uwagą śledzili skomplikowane losy naszej ojczyzny i w chwili refleksji próbowali odpowiedzieć na pytanie: co dla współczesnego, młodego człowieka oznacza patriotyzm, czy to tylko puste słowo, czy ma ono głębszy sens?
Wieczornica Patriotyczna 1 Wieczornica patriotyczna 2