Stargate SG-1
Festiwal językowy 2011
rg sg1 w dniu środa, 9 luty 2011, 21:32 napisał(a)
 
Ponad miliard ludzi na świecie posługuje się językiem angielskim w stopniu co najmniej podstawowym. Oddając hołd temu naczelnemu językowi międzynarodowej komunikacji uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” po raz kolejny zorganizowali festiwal międzyszkolny festiwal językowy English Event 2011. W szranki rywalizacji stanęli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Nad sprawnym przebiegiem imprezy w szkolnej auli czuwał niezastąpiony prowadzący Szymon Ziegler z klasy 4 THA. Zmagania obejmowały szereg rozmaitych konkurencji. Układanie puzzli przedstawiających znane osobistości z polityki i showbusiness'u wzbogacone o pikantne informacje dotyczące ich kariery i życia osobistego były wstępem do wspólnej zabawy. Następnie nadszedł czas na prezentacje zainspirowane zbliżającymi się Walentynkami. Młodzież wykazała się ogromnym poczuciem humoru, talentem wokalnym i aktorskim oraz niezliczoną liczbą pomysłów na przybliżenie tego tematu. Mnóstwo śmiechu przyniosło szybkie czytanie łamańców językowych. Prym wiodły oczywiście te w języku angielskim ale co odważniejsi próbowali swoich sił także w języku czeskim i węgierskim.
Sporej wiedzy wymagał od uczestników konkurs wiedzy ogólnej. Skąd pochodzą The Beatles? Jaki kolor jest symbolem Szkocji? Kto jest patronem Irlandii? - oto tylko kilka z pytań zadanych w tej części konkursowych zmagań. Doskonale poradzili sobie także młodzi językowcy z nową dyscypliną festiwalu – kalamburami. Pokazanie lub opisanie pojedynczymi słowami 10 wyrazów i to w ciągu zaledwie 60 sekund nie sprawiło większości drużyn żadnego problemu. Kiedy już emocje i napięcie związane z chęcią wygrania sięgnęło zenitu ( a należy dodać, że reprezentacje poszczególnych szkół szły „łeb w łeb”!) śpiewająco przeszliśmy do ostatniej konkurencji czyli karaoke. Żadna z obecnych w „Cogito” szkól nie była co prawda szkołą muzyczną, ale wcale nie oznacza to, że uczniowie nie potrafią śpiewać i , co najważniejsze, dobrze się przy tym bawić. Zresztą: „Śpiewać każdy może...”
Kiedy piosenkarskie popisy zostały zakończone, jury festiwalu udało się na obrady, zaś uczestnicy mogli obejrzeć przedstawienie „ A day at school” w wykonaniu uczniów ZSP „Cogito”.
Wreszcie nadszedł moment na który wszyscy czekali! Ogłoszenie wyników i nagrody.
Najlepszą drużyną festiwalu została reprezentacja naszej szkoły w składzie: Patrycja Zachmyrda, Kamila Rybacka, Patrycja Buczek, Patrycja Porębska, Dominik Purchla i Klaudiusz Kowal.
Warto jeszcze wspomnieć, że językowe potyczki to nie jedyne atrakcje jakie czekały tego dnia uczestników.. Aby nieco ośmielić gimnazjalistów uczniowie „Cogito” zaprosili ich do zwiedzania szkoły oraz wzięcia udziału w lekcjach otwartych i … targach turystycznych. Tak, dobrze widzieliście!!! Basen napełniony wodą, plaża, w którą został przeistoczony szkolny korytarz, Havana Club i kolorowe stoiska to dzieło uczniów z klasy 3 TH.. Był to projekt realizowanych w ramach zajęć z hotelarstwa, turystyki i marketingu. Na zajęciach z obsługi konsumenta uczniowie wzięli udział w pokazie barmańskim finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Młodych Barmanów 2011, Mateusza Książka z klasy 4 THA, a także zapoznawali się z technikami składania serwetek, które prezentowały uczennice klasy 1 TO.Składamy ogromne dzięki tym wszystkim z Was Drodzy Uczniowie, którzy dali z siebie wszystko aby nas wesprzeć w przygotowaniach i bez których, niewątpliwie, nie byłby tak udany!

festiwal językowy 1 festiwal językowy 2