Stargate SG-1
Zawody z Ratownictwa Przedmedycznego
rg sg1 w dniu czwartek, 3 marzec 2011, 16:00 napisał(a)
 
Dnia 2 marca 2011 odbyły się w naszej szkole Pierwsze Szkolne Zawody z Ratownictwa Przedmedycznego. Pomysłodawczynią zawodów była pani Agata Dykta, a w organizacji pomagała pani Anna Ossowska.
W zawodach brało udział 6 czteroosobowych drużyn z klas I i II.
"Do zawodów przygotowywaliśmy się już od miesiąca, a wiedzę do tych przygotowań zdobywaliśmy na lekcjach PO i dodatkowych zajęciach. Pomagali nam w tych starsi koledzy, którzy wygrali ostatnie międzyszkolne zawody z ratownictwa – byli to Tomasz Tkacz i Bartosz Glinkowski z klasy IV TK" – mówią uczniowie.
Każda drużyna musiała rozwiązań 5 zadań – cztery z nich to udzielenie pierwszej pomocy w konkretnych przypadkach, piąte zadanie polegało na rozwiązaniu testu.
Najbardziej uczniom podobali się pozoranci – osoby, które symulowały poszczególne sytuacje. Miały one poprzyklejane „sztuczne” rany, wyglądające jak prawdziwe; tak, że udawane przez nich zdarzenia wydawały się rzeczywiste.
Trzeba było także umieć przeprowadzić resuscytację i skorzystać z defibrylatora. W tym miejscu chcemy bardzo podziękować Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, oddziałowi w Siemianowicach Śląskich. Szczególnie serdecznie dziękujemy pani kierownik Marioli Kucybała i panu Andrzejowi Pastuszce za pomoc i wsparcie w naszym przedsięwzięciu – za możliwość skorzystania z wysokiej klasy sprzętu, udział w jury i nagrody.
Mimo, że walka między drużynami była wyrównana, co znaczy, że wszyscy do zawodów przygotowali się, najlepsze w udzielaniu pierwszej pomocy okazały się dziewczyny z klasy II TH w składzie – Alicja Pastuszka, Patrycja Buczek, Magdalena Dominiok i Natalia Kruk.
Zdjęcia z zawodów dostępne w naszej galerii.
Ratownictwo 1 Ratownictwo 2